Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi

Fizik tedavi; kas, iskelet ve sinir sisteminde ortaya çıkan hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan bir bilim dalıdır. Bu tür hastalıkları tedavi etmek amacıyla sıcak (derin ve yüzeyel ısı), soğuk, egzersiz, elektrik akımları ve masaj gibi tedavi yöntemleri kullanılır.

Rehabilitasyon

Rehabilitasyon; kaybedilen fonksiyonların tekrar kazandırılmasıdır. Rehabilitasyonda amaç, hastaların günlük yaşamda hareket özgürlüğünü sağlamak ve en üst fonksiyonel seviyeye ulaştırmaktır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitemiz, fizik tedavi veya rehabilitasyon tedavisine ihtiyacı olan hastalara, uluslararası standartlarda hizmet vermektedir.

Hastanemizde modern rehabilitasyon teknikleri, hastaların günlük yaşam aktivitelerini bağımsız bir şekilde sürdürebilmeleri, eklem hareket kabiliyetlerinin geri kazandırılması ve ağrının azaltılması amacıyla başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitemizde deneyimli doktor ve fizyoterapistlerden oluşan rehabilitasyon ekibimizle aşağıdaki hastalıkların tanı ve tadavisinde hizmet vermekteyiz.

Akut ve Kronik Ağrı Tedavisi

Boyun ve bel fıtığı, mekanik bel ağrıları, omuz ağrıları ve donuk omuz, diz, dirsek, el bileği, ayak bileği gibi her türlü eklem ağrıları, yumuşak doku romatizmaları, myofasiyal ağrı sendromu, fibromiyalji, osteoartroz

Romatizmal Hastalıklar

Romatoid artrit, ankilozan spondilit, seronegatif spondilartrit ve behçet hastalığı, gut artropatisi

Ortopedik Rehabilitasyon ve Spor Yaralanmaları

Kırık sonrası gelişen eklem kontraktürleri ve eklem ağrısı, artroskopik ön çapraz bağ rehabilitasyonu, artroskopik menisektomi rehabilitasyonu ve endoprotez rehabilitasyonu

Nörolojik Rehabilitasyon

Bell pasy (periferik facial paralizi) parkinson hastalığı, hemipleji(felç), parapleji, tetrapleji, serebral palsy, ALS, müsküler distrofi, multipl skleroz ve polinöropati

Duruş bozuklukları

Skolyoz, kifoz

El rehabilitasyonu

Kırıklar, tendon, sinir kesisi ve ameliyatları sonrası rehabilitasyon

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Tedavi Yöntemleri

  • Derin ısı (ultrasound, kısa dalga diatermi)
  • Egzersiz (kas iskelet sistemi egzersizleri, kardiopulmoner egzersiz, vb.)
  • Elektroterapi ( tens, diadinami, fonksiyonel elektrik stimülasyonu, vakum enterferans)
  • Masaj ve manuel terapi
  • Tetik nokta enjeksiyonları, eklem içi enjeksiyonlar
  • Nöralterapi; fonksiyonel hastalıkların ve özellikle ağrının, özel enjeksiyon teknikleri ile tedavisini içeren bir tedavi yöntemidir.